Lomené výrazy
Pojem výraz
Početní výrazy jsou výrazy, jimiž vyjadřujeme početní operace s čísly s určením pořadí, ve kterém mají být provedeny (jako výrazový prostředek slouží různé druhy závorek).
Např. 3 + (2 – 5).(-1)
Algebraické výrazy jsou výrazy skládající se z čísel a písmen označujících proměnné, jež jsou spojeny znaky operací, příp. závorkami. Algebraické výrazy se dělí na racionální algebraické výrazy (neobsahující odmocniny proměnných) a iracionální algebraické výrazy (obsahující odmocniny proměnných).
Např. (iracionální výraz), x + 5 (racionální výraz)
Lomené výrazy jsou výrazy zapsané ve tvaru podílu dvou výrazů, přičemž jmenovatel (dělitel) musí být nenulový. Pokud lomený výraz neobsahuje odmocniny, nazývá se racionální lomený výraz, pokud odmocniny obsahuje, nazývá se iracionální lomený výraz.
Definičním oborem algebraického výrazu rozumíme množinu všech takových hodnot proměnných, pro které je daný algebraický výraz definován.
Dva algebraické výrazy V1, V2 jsou si rovny na společném definičním oboru, jestliže pro libovolné přípustné hodnoty proměnných nabývají týchž hodnot.
Píšeme V1 = V2.
Např.
Úpravy výrazů
Úpravou neboli zjednodušením algebraického výrazu V1 rozumíme jeho vyjádření jiným (jednodušším) algebraickým výrazem V2, přičemž platí V1 = V2.
„Jednodušším“ algebraickým výrazem rozumíme výraz obsahující co nejméně algebraických operací, co nejnižší stupeň proměnných, co nejmenší počet závorek atd.